دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

محبوبه معطر باغچه ها و کوچه ها

پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸

احتمالا این شب ها شما هم عطر خوب گلهای شب بو را در گوشه و کنار حیاط خانه یا برخی کوچه ها احساس کرده اید، بهار با همین عطر گلهایش انسان را مست و بیهوش می کند و البته آرام آرام ما را به تابستان گرم بدرقه می کند.

این هفته برای شما از گل «محبوبه» یا «یاس شب » یا به قول غربی ها «جاسمین» می نویسیم؛ گیاهی فوق العاده معطر و خوشبو و خاطره انگیز که با این اسامی شناخته می شود و از خانواده Solanaceae است که اصالتش به آمریکای جنوبی و مرکزی بازمی گردد، اما سال ها و شاید قرنهاست که در ایران ما آن را می شناسیم و شاعران بسیاری برایش شعر گفته و عاشقی کرده اند.

جاسمین، درختچه ای چند ساله است که تا سه متر هم رشد می کند و در همین تهران خودمان هم در بسیاری از باغچه ها آن را می بینیم. برگ های سبز براق آن ده الی ۱۲ سانتی متر طول دارد و گل های ریز زرد و سبز دارد که در بهار و پاییز چشم نوازی می کنند. جالب است بدانید محبوبه شب میوه هم دارد، میوه ای که به توت شباهت دارد و البته در تابستان و پاییز روی شاخه های گیاه می نشیند. محبوبه شب دارای ریشه عمودی اصلی عمیق و پایدار است. رشد این گیاه نامنظم است و از هر طرف شاخه های بلند ادامه پیدا می کند.

شرایط نگهداری

  • یاس شب به آبیاری منظم حداقل سه بار در هفته نیاز دارد. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند.
  • هرسه هفته یک بار، استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیوم برای تقویت گیاه لازم است .PH خاک محبوبه شب برای رشد مناسب گیاه ۷ تا ۵.۷ است.
  • محبوبه شب به نور کامل آفتاب نیاز دارد. اگر گیاهتان را در گلدان کاشته اید، آن را پشت پنجره قرار دهید. در باغچه نیز باید گیاه در معرض نور خورشید باشد.
  • این گیاه به خاک نرم و مرطوب نیاز دارد. ترکیب پیت ماسه، کمپوست و خاک باغچه برای محبوبه شب مناسب است.
  • محبوبه شب گیاهی مورد علاقه پرندگان است و دانه هایش توسط آنها پراکنده می شود. اگر محبوبه شب در خانه دارید، می توانید در هوای ملایم و مرطوب از دو روش قلمه زدن شاخه های نازک گیاه یا کاشتن بذرهای گیاه در عمق ده سانتی خاک به تکثیر این گیاه بپردازید.
  • اگر می خواهید محبوبه شب منظم تری داشته باشید هر سال بعد از برگریزان، ساقه های قدیمی را هرس کنید.

 

منبع: روزنامه جام جم
نویسنده: نسیبه سادات میرباقر
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.