دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

حذف بقایای آفتکشها از میوه و سبزیجات

پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸

میوه ها و سبزیجات به رغم ارزش غذایی بالایی که دارند، همواره در معرض آلودگی به انواع آفت کش ها، فلزات سنگین و آلودگی های میکروبی ناشی از کودهای حیوانی مورد استفاده در فعالیت های کشاورزی قرار دارند. در این یادداشت سعی بر این است نکاتی برای حذف هرچه بیشتر از این سموم قبل از مصرف میوه ها و سبزیجات ذکر شود.

یکی از روش های ساده و موثر برای حذف بقایای آفت کش ها استفاده از آب نمک برای شست وشوی این محصولات است. برای این منظور نسبت دو قاشق چایخوری نمک با چهار فنجان آب گرم باید رعایت شود. پس از حل شدن کامل نمک اجازه دهید آب سرد شود و میوه یا سبزی را به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در آن بخیسانید. این روش در مورد میوه هایی نظیر توت عملی نیست و باید آنها را با آب کاملا شسته و آبکشی کنید.

زردچوبه دارای اثرات ضدعفونی کنندگی است. مشخص شده است که محلول تهیه شده از یک قاشق چایخوری از پودر زردچوبه به چهار فنجان آب گرم می تواندیک محلول ضدعفونی کننده مناسب برای سبزیجات باشد که در عین حال می تواند بقایای آفت کش ها را نیز از سطح آنها حذف کند. سبزیجات به مدت ده دقیقه بایستی در این محلول خیسانده شد و سپس به طور کامل آبکشی شوند.

خیساندن میوه و سبزیجات در محلول تهیه شده از یک فنجان سرکه و چهار فنجان آب به مدت ۱۵ دقیقه راه حل مناسب و ارزانی برای حذف بقایای آفت کش هاست.

اگر وقت کافی برای خیساندن میوه و سبزیجات ندارید، می توانید محلول تهیه شده از یک قاشق چایخوری آبلیمو و دو قاشق جوش شیرین در یک فنجان آب را بر سطح میوه یا سبزی اسپری کرده و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب تمیز آبکشی کنید.

آب به تنهایی می تواند ۷۰ تا ۸۰ درصد از بقایای آفت کش ها را از سطح محصولات بزداید. میتوانید از یک برس نرم برای ساییدن سطح میوه یا سبزی نیز استفاده کنید تا زمانی که سطح میوه به صورت براق درآید.

بلانچینگ سبزیحات به معنی قراردادن آنها در آب در حال جوش به مدت ۵ تا ۸ دقیقه است. این روش نه تنها با غیرفعال سازی آنزیم ها عمر نگهداری سبزیجات را افزایش می دهد بلکه روش موثر و ایمنی برای حذف بقایای سموم نیز است.

منبع: روزنامه جام جم
نویسنده: دکتر مریم قادری قهفرخی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.