دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

زیبای پردردسر

یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

احتمالا شما هم این ضرب المثل را شنیده اید: «هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد». دلالت بر این دارد که به دست آوردن هر چیز دوست داشتنی سختی ها و دشواری هایی دارد.

حالا این هفته می خواهیم به شما گلی را پیشنهاد کنیم که در آپارتمان حتی تاریک و کم نورتان می توانید آن را نگهداری کنید، گیاهی فوق العاده زیبا اما با نگهداری دشوار تا آنجا که در بین گل و گیاه بازها داشتن و نگهداری کامل از این گیاه یک افتخار هم محسوب می شود. گل «ته نانته» که به فارسی آن را «گلشانه» می شناسند گیاهی است که درباره آن صحبت می کنیم؛ این که چرا به آن گلشانه می گویند به نوع گل های آن برمی گردد که شبیه شانه است.

این گیاه را برخی فروشندگان و دارندگان باغ گل به نام مارانتای مینیاتوری معرفی می کنند که اشتباه است، اما خب اگر چنین چیزی را شنیدید سخت نگیرید این یک اشتباه رایج و مرسوم است.

این گیاه به دلیل داشتن برگ های سبز روشن و شفاف و قدری کرم رنگ که روی آن قرار گرفته چشم هر بیننده و گیاه دوستی را به خود معطوف می کند.

خب برویم سراغ شرایط نگهداری این گیاه دوست داشتنی و حساس.

همان طور که گفته شد گلشانه از گیاهان آپارتمانی است که چندان به نور زیاد احتیاج ندارد و شما می توانید به راحتی و با حداقل نور، روی رشد آن حساب باز کنید.

دمای مورد نیاز گیاه در زمستان حداقل 15 درجه و در تابستان حداکثر 28 درجه است.

اگر دیدید برگ های گیاه تان رو به پایین افتاده است یعنی سردش است و اگر خیلی رو به بالا جمع شده یعنی گیاه گرمش است.

آبیاری گیاه کاملا بستگی به خاک آن دارد. در واقع هر وقت دیدید خاک آن خشک شده است قدری آب برایش در نظر بگیرید و البته سعی کنید این آبیاری نظم مشخصی هم داشته باشد.

اگر دیدید برگ های گیاه به شکل لوله ای جمع شده است یعنی گیاه تشنه و نیاز به آب دارد.

این گیاه ماهی دوبار به تغذیه با کود مایع نیاز دارد. پس این موضوع مهم را فراموش نکنید. اگر دیدید گیاه رنگ پریده و زرد است دقیقا مشکل تغذیه ای دارد.

این گیاه خوراک حشره هاست. اگر دیدید لکه های قهوه ای روی برگ ها افتاده است مطمئن باشید حشره به جان گیاه دست داشتنی تان افتاده است، پس به فکر سم باشید.

تمیز کردن برگ ها در این گیاه اهمیت بسیاری دارد. برای این کار فقط با اسپری آب و دستکال ضخیم، برگ ها را آرام تمیز کنید و از هیچ محلول مصنوعی برای این کار استفاده نکنید.

منبع: روزنامه جام جم
نویسنده: نسیبه سادات میرباقر
برچسب‌ها:
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.