دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

گل های تابستانه

پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸

گل های یکساله آنهایی هستند که فقط برای یک فصل و پیش از تولید دانه زنده اند و در همان سال زندگی می کنند و بعد از تولید بذر یا دانه می میرند.

گل های یکساله فرصت خوبی هستند تا شما کاشت گل و گیاهان مختلف را امتحان کنید برای این که ببینید چه چیزی را دوست دارید. این کار همچنین به شما این امکان را می دهد که هر فصل در باغچه خود تنوع داشته باشید. این گل ها تمایل دارند زود گل بدهند به همین دلیل به مدت طولانی می توان گل آنها را مشاهده کرد. یک ساله ها معمولا چهار فصلند یعنی هر فصلی گل مخصوص به خود را دارند ولی بیشترشان نسبت به سرما حساسند.

در کنار این دو نوع گل دیگر وجود دارد به نام دوساله و چند ساله یا دائمی.

فرق گل های دوساله و دائمی

چند ساله ها، گل ها و گیاهانی هستند که بعد از گلدهی برای چند فصل رشد زنده اند ولی دوساله ها فقط در دو فصل رشد یا دو سال زنده اند و اگر بخواهیم آنها را داشته باشیم باید مجددا بکاریم شان. آنها معمولا در سال دوم شروع به گلدهی می کنند. البته به این نکته دقت کنید که در آب و هوای سرد همین چند ساله ها ممکن است تبدیل به یک یا دوساله شوند. برای هر فصل به بهترین گل های یکساله نگاه کنید و ببینید کدامش را دوست دارید. در ادامه با چند گل از این گروه آشنا می شویم.

جعفری: مراقبت بسیار راحتی دارد و به خاطر گلدهی در تمام تابستان تبدیل به یک گل محبوب باغچه ای شده. طیف رنگی آن بین زرد و نارنجی است و همین باعث شده برای متنوع کردن ترکیب رنگ باغچه بسیار مورد توجه باشد.

شمعدانی: صدها گونه مختلف دارد و همین خصوصیات دست باغبان ها را باز می گذارد تا از این تنوع فراوان در آرایش و چینش باغچه های خانگی و پارک ها بهره ببرند. این گیاهان سفت و سخت در مقابل آفتاب گزینه های خوبی برای گلدهی شرایط گرم و خشک هستند. گل های شمعدانی صورتی، سفید و قرمز دارای بیشترین فراوانی و رنگ های یاسی و ارغوانی در رده های بعدی هستند.

پیچ تلگرافی یا پروانش: این گل به خاطر دو ویژگی اش مشهور است؛ گلدهی در تمام تابستان و رنگ آبی خاص گلش. پیچ تلگرافی در مناطقی با تابستان های گرم می تواند در سایه به رشد خود ادامه دهد. حتی ارقام ابلق را می توان به خاطر رنگ سبز و کرمی برگ ها کاشت تا دیواره های ساده را زیباتر کند.

آهار: این گل بسیار شبیه به گل کوکب بوده و یکی از گل هایی است که مراقبت بسیار ساده ای دارد. به خاطر رشد زیاد، فاصله بین کاشت بذر تا گلدهی آن 1/5 تا دو ماه طول می کشد. دلیل انتخاب ما برای آهار این است که گرمای تابستان گلدهی اش را متوقف نمی کند و مرتب می توانیم گل های جدید را روی آن ببینیم و به این ترتیب در تمام طول تابستان و حتی نیمی از پاییز گلدهی دارد.

گل حنا: این گل علاقه دارد برای گلدهی در جای گرم و پرنور باشد اما نه نور مستقیم. هم به صورت آپارتمانی نگهداری می شود و هم باغچه ای. رنگ های مختلفی دارد از قرمز و بنفش تا صورتی و سفید. اگر در باغچه کاشته شود به سرعت کف آن را می پوشاند و تا اولین سرما گلدهی اش ادامه دارد.

بگونیا: بگونیاها در ایران بیشتر کاربرد آپارتمانی دارند، اما می توان در فضای باز هم آنها را کاشت و از گلدهی انواع تابستانه شان لذت برد. بگونیا یکی از متنوع ترین گل های تابستانه شان لذت برد. بگونیا یکی از متنوع ترین گل های تابستانه است و بگونیا عروس به خاطر گل های درستش محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر هم خانواده هایش دارد. تا اولین سرمای زمستانه هم گل می دهند.

اطلسی: دارای طیف وسیعی از رنگ های صورتی، آبی و قرمز است که تازگی ها رنگ زرد هم به آنها اضافه شده. این گل انتخاب و ترجیح خوبی برای باغبانان است. قابل کاشت در سبد آویزها، مناسب برای تراس، جدید را روی آن ببینیم و به این ترتیب در تمام طول تابستان و حتی نیمی از پاییز گلدهی دارد.

لادن: برای سبدهای آویز مناسب است ام می توان آن را در یاغچه هم کاشت. در هوای آزاد تمام ماه های بهار، تابستان و پاییز گل می دهد. این گل برای هدیه دادن جهت خانه یا دفتر کار بسیار مناسب است.

تاج خروسی یا کلوزیا: این گل یک انتخاب عالی برای استفاده در دست گل است، چون گلبرگ های آن خوش حالت و ایستاده است. کلوزیا می تواند در پاییز هم پرزرق و برق در باغچه بدرخشد.

همیشه بهار: همیشه بهار خاصیت دارویی دارد و از آن پمادهای سوختگی (کالاندولا) استفاده می شود. کاشت بسیار راحتی دارد و جزو گیاهان مفید است که حشرات مزاحم را دور می کند.

کوکب کوهی: این گل به نام علمی اش Rudbekia هم شناخته می شود سوسن چشم سیاه چون وسط گلبرگ های روشنش سیاه رنگ هستند. در تمام تابستان گل دارد و حشرات مفید جلب رنگ آن می شوند. این گل آتشین دارای رنگ های قرمز، نارنجی و زرد است. آنها نه تنها در باغ شگفت آور به نظر می رسند، بلکه گل های عالی و ماندگاری برای یک گلدان در داخل خستند. انواع پاکوتاه آن برای پاسیو مناسبند و انواع پابلند برای مرز میان گل های باغچه.

گل میمون: این گل در مناطق سرد به صورت یک ساله و در مناطق گرمسیر به صورت دوساله کشت می شود. دارای ارقام مختلف زمستانه، بهاره و تابستانه است که رقم تابستانه وقتی دمای هوا به بالاتر از 16 درجه سانتی گراد برسد، شروع به گلدهی می کند. ارقام پاکوتاه و پابلند دارد که طول ارقام پابلند گاهی به 90 سانتی متر هم می رسد. ارقام پاکوتاه به عنوان گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرند. شکل گل شبیه صورتی است که گلبرگ های آن مثل دولب هستند. لب بالایی همیشه بسته است. با فشار دادن دو طرف لب، به صورت یک دهان باز می شود.

مارگریت: این گل از خانواده آفتابگردان است، اما گلبرگ های آن بیشتر به رنگ سفید است. رنگ های صورتی و زرد هم دارد. از اردیبهشت تا آبان گل می دهد، اما در باغچه بیشتر گلدهی اش تابستانه است. در تابستان سال دوم کیفیت گل های بیشتر است.

اشرفی: اشرفی از اواسط تابستان تا اواسط پاییز گل دارد. برای حشرات بسیار جذاب است و منبع خوبی برای تغذیه از شهد به حساب می آید. دارای دو طیف رنگی صورتی، قرمز، سفید و زرد، نارنجی و قرمز است. همچنین می تواند به صورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: روزنامه جام جم، شماره 5439
نویسنده: زینب خزایی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.