دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

سرسخت های شکننده

شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

12 نکته برای نگهداری کاکتوس ها در تابستان

1- آبیاری کاکتوس را زمان بندی نکنید. هفته ای یک بار، دو هفته یک بار نداریم. ملاک زمان نیست. خشک شدن پای گلدان بهترین نشانه است. چون مقدار آبیاری به فاکتورهای زیادی مثل اندازه گل، اندازه و جنس گلدان، محل نگهداری، نوع کاکتوس، دما و رطوبت محیط بستگی دارد. پس نمی توان یک نسخه ثابت برای همه پیچید، اما یادتان باشد کاکتوس هم مثل گل های دیگر در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

2- گل های گوشتی مثل کاکتوس ها و ساکولنت ها به ریختن آب روی برگ هایشان حساس اند. از ریختن آب روی برگ هایشان به خصوص در زیر آفتاب خودداری کنید چون باعث سوختگی و ایجاد لک روی گیاه می شود.

3- از این ور بام نیفتید. آبیاری بیش از حد هم باعث پوسیدگی ریشه یا ترک برداشتن تنه کاکتوس می شود.

4- کاکتوس ها را هیچ وقت زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید چون با این کار به برشته شدن شان کمک می کنید و باعث قرمز و قهوه ای شدن می شود. این گیاهان هم آستانه تحملی دارند. گرمای زیاد و ساعت طولانی ماندن در گرما باعث پختگی بافت هایشان می شود. شاید از خودتان بپرسید پس چطور در طبیعت زیر نور مستقیم و شدید آفتاب نمی سوزند؟ گیاهانی ککه در طبیعت از ابتدای تولد چنین شرایطی را داشته اند نسبت به آن سازگاری پیدا کرده اند اما کاکتوس های خانگی معمولا از گلخانه به فروشگاه و بعد به داخل خانه منتقل می شوند و طبیعی است در مقابل آفتاب شدید شوکه شوند. پس بدانید که برای نگهداری کاکتوس به ویژه در تابستان باید از نور غیر مستقیم آن هم دست کم سه چهار ساعت در روز استفاده کرد.

5- بهتر است در تابستان برای جلوگیری از سوختگی بر اثر نور زیاد از پشت دری استفاده کنید یا کاکتوس ها را پشت پنجره های با شیشه مات قرار دهید. پنجره های شمالی در این فصل مناسب ترند.

6- بهار و تابستان فصل بیداری کاکتوس است. در این فصل می توانید آنها را تکثیر کنید. با هم پیوندشان بزنید یا از آنها قلمه بگیرید. بیشتر کاکتوس ها در این فصل گل می دهند، چون می توانند نور کافی و لازم برای گلدهی را دریافت کنند. همچنین می شود از آنها بذر گرفت.

7- یک نکته خیلی مهم را یادتان باشد: ممکن است بعضی کاکتوس ها برخلاف روال معمول، تابستان فصل خواب شان باشد مثل کاکتوس لیتوپس، سنگی یا صخره ای. در این حالت باید آبیاری شان را به حداقل رساند. چون گیاه در حال استراحت آب چندانی جذب نمی کند و ممکن است باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ آن شود.

8- افتادگی و تواضع همیشه هم یک صفت مثبت نیست. اگر کاکتوس ستونی داشتید و در این فصل دیدید خم یا چروک شده یعنی کم آب است. با آبیاری دوباره برمی گردد به حالت اول. به شرطی که زمان بی آبی زیاد نباشد وگرنه گیاه می میرد.

9- کاکتوس های تیغ دار نسبت به سایر گونه های بی تیغ آفتاب بیشتری را تحمل می کنند.

10- در این فصل کاکتوس ها و ساکولنت ها را با کودهای ازت چایین و پتاس بالا هر ماه یک بار کوددهی کنید. البته دوباره نکته شماره 5 را بخوانید. کاکتوس هایی را که خواب هستند نباید کود داد.

11- دوباره تاکید می کنم تغییر رنگ کاکتوس ها به قرمز و قهوه ای نشانه نور زیادی است. در این شرایط چه باید کرد تا حال گل خوب شود؟ اول آن را سیراب کنید. بعد یک هفته آن را در جای سایه و خنک بگذارید تا خودش را بازیابی کند. در هفته کم کم آن را جای نوردارتری منتقل کنید تا بتواند خود را سازگار کند.

12- کاکتوس های کوچک نسبت به کاکتوس های بزرگ تر نیاز به آب بیشتری دارند، چون گلدان کوچک تری دارند و زودتر آب از دست می دهند.

 

منبع: روزنامه جام جم شماره 5451
نویسنده: زینب خزایی
برچسب‌ها:
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.