دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

قلمه زدن کاکتوس ها

شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

یکی از روش های تکثیر کاکتوس قلمه زدن است که به راحتی می توان در بیشتر کاکتوس ها ایمن کار را انجام داد. اما دقت کنید زمان مخصوص این کار در فصل رشد آنها یعنی بهار و تابستان است. چند روز قبل از شروع به کار باید آن را آبیاری کنید تا در بافت های آن آب کافی وجود داشته باشد.

معیار انتخاب قلمه

قسمتی از گیاه برای قلمه مناسب است که دست کم بیشتر از یک سال سن دارد، چون در این حالت شانس گیاه برای ریشه دار شدن بیشتر است.

لوازم مورد نیاز

ظرف شیشه ای یا پلاستیک شفاف، ماسه، قلمه کاکتوس، کاتر، سرنگ و گلدان.

مراحل قلمه زنی کاکتوس

قلمه مورد نظر را به آرامی با تیغ یا کاتر ضد عفونی شده جدا کنید. حواستان باشد قلمه ها را 6-7 روز در یک جای سایه بگذارید تا محل برش پینه ببندد و خشک شود.

ریشه دار کردن قلمه ها

1. ظرف شفافی به عمق پنج سانتی متر انتخاب کنید تا بتوانید ته ظرف را ببینید که آب دارد یا نه. اگر ته ظرف آب نبود می توانید کمی آبیاری کنید. البته خیالتان هم راحت است که می توانید ریشه دهی را ببینید.

2. بهتر است ته ظرف سوراخ نداشته باشد.

3.- ظرف را با ماسه ریز پر کنید، نیاز به مخلوط کردن آن با خاک یا کود نیست.

4. قلمه های پینه بسته را به صورت مماس روی ماسه ها قرار دهید. دقت کنید نیاز به فرو بردن کامل قلمه ها در ماسه نیست. یک تماس حداقلی کفایت می کند.

5. ظرف را به یک جای خنک و سایه منتقل و یک هفته بدون آب نگهداری کنید.

6. بعد از یک هفته با دست یا آبپاش، سطح خاک را آبپاشی کنید. تا سه هفته این کار را تکرار کنید. دو هفته بعد آبیاری را کم کم بیشتر کنید. روش آبیاری هم به این شکل است، کمی آب را در گوشه ای از ظرف بریزید. چند روز بعد وقتی سطح خاک خشک شد، دوباره از کناره ظرف آبیاری کنید. برای آبیاری به این طریق می توانید از یک سرنگ کمک بگیرید.

7. این روش بیشتر برای کاکتوس های مدل گرد کاربرد دارد.

8- ریشه دار کردن کاکتوس حدود دو ماه زمان می برد. بعد از گذشت یک ماه گیاه را تکان دهید؛ اگر سفت بود و تکان نخورد یعنی قلمه پاگرفته است.

9. بعد از این که کاکتوس ریشه دار شد، حالا وقت انتقال آن به مکان اصلی است.خاک گلدان را ترکیبی از پیت ماس و ماسه انتخاب کنید. سایز گلدانی هم که انتخاب می کنید باید کوچک ترین سایز موجود باشد تا گیاه سریع تر رشد کند و تمام توان خود را فقط صرف ریشه دهی نکند. این طوری با گیاه نو مثل یک گیاه بالغ یا مادری رفتار می کنید.

چرا باید ته ظرف بدون سوراخ باشد؟

چون کاکتوس برای ریشه زایی باید تحریک شود و برود دنبال آب. به همین علت سه مرحله اسپری پاشی آب انجام می شود. آب در بستر ماسه ای نمی رود و زود به ته ظرف می رود. اگر ته ظرف زهکش نداشته باشد آب همان جا می ماند. گیاه به هوای آب رو به ته ظرف ریشه می زند. شما با این روش کاکتوس را برای ریشه زایی گول می زنید.

نکته: آبیاری زیاد، گیاه را تنبل می کند و ریشه زایی خیلی به تاخیر می افتد. همیشه 3 تا 4 روز بعد از خشک شدن، آبیاری بعدی را انجام دهید.

منبع: روزنامه جام جم شماره 5451
برچسب‌ها:
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.