دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

سیکلامن پاییزی

سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

شش ماهه دوم سال که می خواهد آغاز شود معمولا با نوعی هراس برای کسانی همراه است که در داخل یا خارج آپارتمان از گیاهان مورد علاقه شان نگهداری می کنند. این تصور غالب است که فصل پاییز از راه می رسد و سرسبزی و طراوت را از گل و گیاه می گیرد.

اما واقعیت این طور نیست و با توجه به تنظیم شرایط محیطی به خصوص در داخل خانه می توان خیلی راحت همچنان گل و گیاهان را سبز و پر انرژی حفظ کرد. البته که دوره گلدهی در گیاهان همواره محدوده ای خاص از سال را در بر می گیرد.

در این میان گیاهانی هستند که اصولا پاییزه هستند مثل همین گیاهی که امروز می خواهم برای شما درباره آن بنویسیم. سیکلامن یا نگونسار، گیاهی علفی و متعلق به تیره پامچال سانان است.

گل سیکلامن را می توانید در دل طبیعت در جنگل های شمال ایران و مخصوصا از چالوس تا لاهیجان و حتی بعضی از جنگل های استان گلستان ببینید.

تنوع رنگی بسیار بالا و جالب سیکلامن باعث محبوبیت و جذابیت آن بین مردم شده است. فراموش نکنید سیکلامن اصولا یک محصول گلخانه ای است که برخلاف اغلب گل ها در شش ماهه نخست سال در خواب به سر می برد و در پاییز رشد می کند و اوایل زمستان به بازار عرضه می شود و چون گیاهان کمی در فصل سرد قادر به گلدهی هستند مورد توجه قرار می گیرد. البته باید این را در نظر بگیرید که نگهداری این گیاه در منزل سخت و نیازمند مراقبت و توجه ویژه است و اگر در نگهداری گیاهان تجربه کافی ندارید دور سیکلامن را خط بکشید.

نیازها و شرایط نگهداری:

آبیاری: طی فصل رشد و فعالیت گیاه باید به خوبی آبیاری شود. اما بین هر دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک کمی خشک شود و سپس گیاه را مجددا آب دهید. آبیاری زیاد موجب پوسیدن غده درون خاک خواهد شد. همچنین بهتر است که آب از قسمت های کناری گلدان به گیاه داده شود و آب را در قسمت مرکزی گیاه و روی غده نریزید.

نور: به مکانی پر نور و روشن نیاز دارد و این نیاز در فصل پاییز که زمان رشد گیاه است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دما: گونه های گل سیکلامن معمولا مقاوم به سرما هستند و بهتر است در مکانی با دمای 18-16 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. دمای بیش از 20 درجه می تواند موجب به خواب رفتن گیاه و غیر فعال شدن آن شود.

منبع: روزنامه جام جم
نویسنده: نسیبه سادات میرباقر
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.