دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

تازه نفس علیه ویروس

پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

گل های تصفیه کننده هوا می توانند در کاهش ابتلا به کرونا نقش داشته باشند؟

نقش گل و گیاه در پیشگیری از ویروس کرونا چیست؟ اصلا گل ها توانایی مقابله با کرونا را دارند؟ آیا درست است حضور برخی گل ها در محیط خانه از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می کند؟ این سوالات ممکن است در این روزهای کرونایی به ذهن همه مان خطور کرده باشد. سوالات دو پهلویی که پاسخ شان هم بلی است و هم خیر. جواب خیر به خاطر این که اثر مستقیمی در کنترل این بیماری ندارند و نمی توانند مثل یک داروی آنتی ویروس عمل کنند. جواب بلی هم برای آن که به طور مستقیم در مدیریت این بیماری موثرند.

بعضی گل های آپارتمانی هستند که به عنوان تصفیه کننده می شناسیم شان. این گل ها می توانند به تهویه هوای خانه و تمیز کردن آن به صورت مستقیم و تاثیر در نشاط، شادابی و بالا بردن روحیه به صورت غیر مستقیم کمک کنند. پس توصیه ای هم اگر برای خرید گل و گیاه به جهت محافظت در برابر ویروس کرونا هست توصیه در این راستاست که درجای خود نیز قابل اهمیت است.

توجه به آلودگی هوای خانه در اصل یک کاتالیزور برای ایجاد تغییرات مثبت در خانه است. چون با این کار از طرفی به فکر تازه کردن هوای خانه می افتیم از طرف دیگر ارتباط نزدیک تری با گل و گیاه برقرار کرده و طبیعت را وارد زندگی و فضای کاری مان می کنیم. برای همین است که گیاهان تصفیه کننده هوا به عنوان چاره کار پیشنهاد می شود.

نتایج به دست آمده از تحقیقات نشان می دهد، بعضی گیاهان خانگی می توانند در 24 ساعت تا 90 درصد مواد سمی موجود در هوا را به خود جذب کنند. ناسا عنوان کرده به ازای هر 9 متر مکعب هوای داخلی، یک گلدان از این گیاهان آپارتمانی می تواند بسیاری از آلاینده های داخلی را تصفیه کند.

با گل های تصفیه کننده هوا آشنا شوید

این 14 گیاه پاکیزه کننده هوا را بشناسید تا تمیزی هوا و دکوراسیون زیبای خانه را با هم داشته باشید. حتی شاید با وجود آنها نیاز به استفاده از دستگاه های گران قیمت تصفیه کننده نباشد. کافی است این گیاهان را در خانه یا محیط کار داشته باشید.

آلوئه ورا

ممکن است شما آلوئه ورا را به خاطر فواید آرایشی اش بشناسید، ولی این گل در از بین بردن فرمالئید موجود در هوا بسیار موثر است.

این گیاه به آفتاب، خاک خوب زهکشی شده و خشک ماندن خاک در فاصله بین دو آبیاری نیاز دارد.

نخل اریکا

اریکا یک دستگاه تصفیه هوا است که بر تعداد زیادی سموم عمل می کند. حتی به عنوان یکی از بهترین دستگاه های تصفیه هوا شناخته می شود. همچنین توجه داشته باشید هرچه گیاه بیشتر رشد کند اثربخشی آن هم بیشتر می شود؛ یعنی این دو با هم رابطه مستقیم دارند.

نسبتا تحمل گرما را دارد، بنابراین آفتاب را ترجیح می دهد اما نه آفتاب شدید. ماندن آب در خاک گلدان را هم دوست ندارد. پس از وجود سوراخ در ته گلدان و به اصطلاح زهکش داشتن آن مطمئن شوید.

فیکوس

فیکوس با انتشار مقدار زیادی اکسیژن در افزایش کیفیت هوا عمل می کند. به ویژه این که با از بین بردن فرمالدئید، هوا از دیگر سموم هم پاکسازی می شود. سه سم مضر اصلی موجود در خانه ها یا محیط کار بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن هستند. بنابراین گیاهانی که کیفیت هوا در منزل را بهبود می بخشند، می توانند خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهند چون برخی از آنها به تنهایی قادرند 90 درصد از مواد سمی مضر را طی 24 ساعت از بین ببرند. این گیاه به نور فیلترشده، آبیاری مکرر و خاک غنی نیاز دارد.

نخل بامبو

بامبو می تواند به طور کامل فرمالدئید را از خانه جدا کند، اما به عنوان مرطوب کننده طبیعی هم عمل می کند. این گیاه نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد و نیاز دارد همیشه پایش مرطوب بماند.

سرخس

سرخس معمولا به عنوان یک مرطوب کننده هوا طبیعی شناخته می شود. همچنین گیاهی است که می تواند فرمالدئید را از بین برده و با خنثی کردن سایر مواد به عنوان یک دستگاه تصفیه عمومی هوا عمل کند. خواص پاکیزه کنندگی آن به عنوان یکی از بهترین گیاهان در محیط های سرپوشیده شناخته شده است.

اگرچه این گیاه تحمل خشکی و نور کم را دارد ولی به طور ایده آل محل روشن و خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

آگلونما

انتشار مقدار زیادی اکسیژن از خواص گل ضد عفونی کننده آگلونما است. همچنین فرمالدئید، بنزن و سموم دیگر را نیز از بین می برد. این گیاه به زهکشی خوب و سایه کامل نیاز دارد. اما مراقب باشید شیره خارج شده از آن می تواند آزاردهنده باشد.

نخل ققنوس

نخل ققنوس برای از بین بردن فرمالدئید و زایلن، یک حلال شناخته شده عالی است که این مواد به طور قابل توجهی در پلاستیک ها وجود دارند. این گل به میزان زیادی آفتاب، خاک مرطوب و آب ولرم موقع آبیاری نیاز دارد.

پاپیتال

پیچک انگلیسی، پاپیتال یا عشقه یک دستگاه تصفیه هوای عالی است. در حقیقت، این گل قادر به از بین بردن فرمالدئید و بنزن، یک سم موجود در دود سیگار، مواد شوینده، سموم دفع آفات و بسیاری از محصولات مصنوعی است. به خاطر داشته باشید که این گیاه نیاز به آبیاری متوسط و همچنین دمای بین 15 تا 21 درجه سانتیگراد دارد.

پوتوس

یکی از موثرترین گیاهان در تمیز کردن هوا است که به حذف فرمالدئید، مونوکسید کربن و دیگر مواد نیز مشهور است. این گیاه به نور جزئی احتیاج دارد و در صورت سرد بودن دمای هوا به آب کمی نیاز دارد.

ارکیده

ارکیده به خاطر زیبایی اش گیاه بسیار پرطرفداری است، اما نقش آن به عنوان تمیز کننده هوا کمتر شناخته شده است. این گل می تواند ترکیبات آلی فرار و فرمالدئید را حذف کند. ارکیده فضای نسبتا مرطوب و مقدار زیادی نور را دوست دارد اما گرما را تحمل نمی کند.

نخل راپیس

نخل راپیس یا لیدی پالم یکی از بهترین تصفیه کننده های هوا است. بیشتر آلاینده های هوا را از بین می برد تا حدی که به عنوان قهرمان حذف آمونیاک شناخته می شود.

نخل راپیس نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد و به خصوص از رطوبت هوا استقبال می کند. پس در صورت امکان، آن را در نزدیکی گیاهانی قرار دهید که بتوانند رطوبت مورد نیاز او را تامین کنند.

دراسنا پرچمی

دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار یکی از بهترین گیاهان در مبارزه با آلودگی هوای فضای داخلی است و ثابت شده که بنزن، فرمالدئید، زایلن و تری کلرواتیلن را از بین می برد. این گیاه نیازی به نگهداری قابل توجهی ندارد، چون خاک خشک و آبیاری نامنظم را تحمل می کند. با این حال مراقب باشید آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

داوودی

گل داوودی به ویژه در از بین بردن بنزن موثر است، اما فرمالئید، تری کلرواتیلن و آمونیاک را نیز از بین می برد.

برای گلدهی نیاز به نور کم و آب زیادی دارد. اگر دلیل انتخاب شما برای داوودی صرفا جهت دکوراسیون بوده به یاد داشته باشید که فقط سالی یکبار گل می دهد.

ژربرا

ژربرا به طور خاص برای از بین بردن بنزن شناخته شده است. این گیاه دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن را در هوا منتشر می کند. به یاد داشته باشید که روی گیاهان خود به طور مرتب با یک پارچه مرطوب استفاده کنید، این کار باعث تنفس خوب و جذب راحت اکسیژن خواهد شد. برای گلدهی کامل باید آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

منبع: روزنامه جام جم
نویسنده: زینب خزایی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.