دسته بندی کتاب‌ها منو
دسته بندی کتاب‌ها

مغزهای سمی

سه شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸

بررسی کارشناسانه باورهای رایج درباره سمی بودن دانه میوه ها

مدتی است درخصوص سمیت زایی دانه و هسته برخی میوه ها به واسطه وجود سیانور در آنها مطالبی منتشر می شود. بازخورد افراد در خصوص چنین اخباری متفاوت است. برخی دانه سیب، گلابی، به و حتی گیلاس را به دلیل خواص درمانی قابل استفاده می دانند و در مقابل تعدادی همه دانه ها از سیب و گلابی گرفته تا دانه انار و انگور و حتی مغزها و دانه های روغنی را حاوی درصدی سموم سیانیدی دانسته و مصرف آنها را نامناسب می دانند. اهمیت موضوع ما را بر آن داشت تا با دکترمحمد باقر ملجایی، متخصص تغذیه دراین زمینه گفت وگویی انجام دهیم و به صحت وسقم این باورها بپردازیم.

دکتر ملجایی: دانه وهسته سیب، گلابی، گیلاس، آلو، زردآلو و هلو حاوی ترکیباتی سمی هستند که می توانند سبب بروز اختلالاتی در مصرف کننده شوند.

هسته و دانه گیاهان یک رکن و جزء مهم برای انتشار و رویش مجدد میوه هستند و راهی برای تولید مثل گیاه محسوب می شوند. این دانه ها علاوه بر دارا بودن مقادیر قابل توجهی املاح معدنی، چربی و کربوهیدرات، حاوی ترکیبات سمی هستند که به عنوان سیستم دفاعی برای رویش گیاه کارایی داشته که مصرف آن برای افراد مسمومیت زاست. در واقع دانه ها جزو خوراکی محسوب نمی شوند و برای مصرف مناسب نیستند. شاید یکی از علل وجود مواد سمی همچون سیانید یا سیانوژن دردانه میوه ها جلوگیری از مصرف آن توسط انسان ها و حیوان است تا به این طریق دانه ها محفوظ مانده و نسل گونه های گیاهی توالی یابد.

دانه سیب و گلابی خواص درمانی ندارد

هستند افرادی به برخی از میوه ها به خصوص دانه سیب را به دلیل خواص درمانی برای مصرف مناسب می دانند. اما به گفته دکتر ملجایی، مصرف دانه سیب به هیچ عنوان به جهت درمانی توصیه نمی شود. البته این احتمال که همراه با سیب برخی دانه های آن مصرف شود وجود دارد، که نمی تواند چندان مشکل ساز باشد، اما در مقادیر بالا خطرناک است. مهم ترین سموم در دانه میوه ها سیانوژن ها هستند؛ ترکیباتی که می توانند سیانید یا سیانور را در بدن تولید کنند و سبب بروز اختلالاتی شوند. اگرچه سیانید در بدن توسط کبد سم زدایی می شود، اما اگر در مقادیر بالا دریافت شود از ظرفیت سمیت زدایی کبد خارج و در درازمدت سبب بروز بیماری های مزمن همچون سرطان می شود.

مصرف خوراکی دانه گلابی، گیلاس و به هم مشابه دانه سیب است و مصرف احتمالی آن در مقادیر اندک اشکال ندارد و توسط کبد سم زدایی می شود، اما خوردن بیش از دو سه دانه آن می تواند خطرناک باشد. این دانه ها چه جویده و چه درسته بلعیده شوند در سیستم گوارشی توسط آنزیم ها هضم شده و سموم آن جذب بدن خواهد شد.

میزان سمیت هسته میوه ها

اولین اخباری که در مورد سمیت زایی هسته میوه ها منتشر شد مربوط به هسته زردآلو بود. همان هسته هایی که تعداد زیادی از خانواده ها آن را جمع کرده و در نهایت با شکستن آنها مغز هسته را جدا و مصرف می کنند. دکتر ملجایی می گوید مصرف هسته آلو، زردآلو یا انواع شلیل وهلوهای هسته جدایی که مغز آنها در دسترس است نیز حاوی ترکیبات سیانوژن است و مصرف آن در مقادیر زیاد مشکل زاست. در این بین برخی بر این باورند در صورتی که دانه سیب و گلابی یا زردالو شیرین بوده و تلخ نباشد مصرف خوراکی دارد، اما در مقابل انواع تلخ مزه آن به دلیل داشتن سیانید مناسب مصرف نیست. در صورتی که هسته ها و دانه ها چه تلخ و چه شیرین می توانند حاوی مواد مضر باشند. ضمن اینکه آمیگدالین یکی دیگر از مواد مضر موجود در هسته و دانه میوه هاست که برای بدن مضر و می تواند سبب بروز عوارض عصبی و گوارشی در مصرف کننده شود.

از دانه انگور و انارتا مغزهای آجیلی

دانه انگور و انار چون در ساختار میوہ قرار دارد عمدتا محدودیت مصرف ندارد و فقط عارضه آن در مقادیر بالا عوارض گوارشی همچون هضم سنگین و نفخ است، نقش و سهم دانه میوه ها از دانه یا تخمه هندوانه، خربزه، کدو و طالبی جداست. تخمه ها که در گروه مغزهای آجیلی قرار دارند، دارای مقادیر قابل توجهی چربی های ضروری برای بدن هستند و مصرف آنها مناسب است. البته توصیه به مصرف تخمه ها به شکل بدون پوست و تفت داده شده به دلیل هضم و جذب بهتر است این مغزها حاوی مقادیر بالایی چربی از نوع اسیدهای چرب امگا 6 و آنتی اکسیدان هستند و گرچه مصرف اسید چرب امگا 6 به میزان زیاد می تواند التهاب زا باشد، اما به دلیل غنی بودن از املاح معدنی برای بدن مفیدند. در بین مغزها و دانه ها مغز گردو ارزش بیشتری دارد، زیرا محتوای چربی آن در مقایسه با سایر دانه ها و مغزها تفاوت چشمگیری داشته و حاوی مقادیر زیادی اسید چرب امگا 3 با خاصیت ضدالتهابی است. علاوه بر این، مغز بادام به دلیل پروتئین و کلسیم قابل توجهی که دارد می تواند یکی از ارکان رژیم غذایی باشد و به صورت روزانه استفاده شود. البته بادام تلخ به دلیل سمی بودن بهتر است در مقادیر کم جوشانده شود که سم آن کاهش یابد و بهتر است مصارف خوراکی نداشته باشد. لازم است بدانید تفت دادن تخمه ها و دانه ها با حرارت بالا می تواند محتوای چربی آنها را دستخوش تغییرات نامطلوب کرده و با اکسید کردن چربی ها آنها را برای مصرف نامناسب کند.

دانه حبوبات چه حکمی دارد؟

گفته می شود در دانه حبوبات سمی وجود دارد که می تواند برای بدن خطرناک و مسمومیت زا باشد. به گفته دکتر ملجایی، لکتین یکی از ترکیبات پروتئینی موجود در گیاهان است که نقش دفاعی در مقابله با حشرات دارد و وجود آن به میزان کم و زیاد در تمام گیاهان گزارش شده است. یکی از مواد غذایی با میزان قابل توجه لکتین حبوبات است که با خیساندن و حرارت دادن به میزان قابل توجهی از لکتین آن کاسته می شود و توصیه به مصرف حبوبات کاملا پخته شده است. مسمومیت بالکتین، باعث عوارض گوارشی مانند تهوع و استفراع می شود.

منبع: روزنامه جام جم، شماره 5401
نویسنده: فاخره بهبهانی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.